Aplikácia intravenózne podávaného vitamínu C

Vitamín C má úlohu nielen v prevencii mnohých ochorení, ale má aj významný liečebný potenciál.

Čo je to vitamín C?

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je dôležitá látka pre každý ľudský organizmus. Nevieme si ho vytvárať sami, preto ho musíme prijímať zvonku prostredníctvom potravy alebo doplnkov výživy.

 • Pôsobí ako antioxidant a je potrebný pri metabolizme ďalších látok v našom tele.
 • Významná je aj jeho funkcia v našom imunitnom systéme.
 • Má veľmi dobrú schopnosť pôsobiť proti oxidačnému stresu, ktorý oslabuje funkcie imunitného systému a podieľa sa aj na vzniku mnohých ochorení, pri ktorých pacienti trpia chronickým zápalom.
 • Každá infekcia v našom tele spotrebováva vitamín C, čo má za následok sústavné znižovanie rezerv vitamínu C. Zvyšuje sa tým náchylnosť na ďalšie infekcie a vytvárajú sa priaznivé podmienky pre vznik nádorového bujnenia.

Pre koho je vhodná infúzna liečba vitamínom C?

 • Preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C do žily, taktiež označované ako infúzna liečba vitamínom C, sa odporúča ľuďom v stave oxidačného stresu. Sú to zvyčajne pacienti s týmito ťažkosťami:
  • recidivujúce infekcie horných dýchacích ciest
  • chronické vírusové alebo bakteriálne infekcie, ako sú borelióza, recidivujúce herpesy, infekčná mononukleóza či herpes zoster
  • alergické ochorenia
  • histamínová intolerancia
  • športovci s vysokou fyzickou záťažou
  • chronický únavový syndróm
  • onkologické ochorenia
  • reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov či chrbtice
 • Infúzna liečba vitamínom C sa môže odporučiť v období rekonvalescencie po dlhotrvajúcich ochoreniach rôzneho pôvodu a po operáciách na podporu hojenia rán.
 • Intravenózne (infúzne) podanie niekoľkogramových dávok čistého vitamínu C zvýši jeho koncentráciu v bunkách až 500 násobne. Toto navýšenie okamžite pozitívne ovplyvní aj fungovanie imunitného systému a organizmus sa stane výrazne odolnejší proti infekciám. k k nákaze napriek tomu dôjde, liečba ochorenia sa skracuje až na polovicu a ochorenie má podstatne ľahší priebeh.
 • Vyššie dávky vitamínu C doporučuje prakticky každý lekár napríklad v chrípkovej sezóne. Ale terapia vysokodávkovaným vitamínom C, je osobitná kapitola.

Začal ju propagovať už držiteľ Nobelovej ceny a famózny vedec Linus Pauling v šesťdesiatych rokoch. Tvrdil, že vysoké dávky vitamínu C výrazne stabilizujú väzby organických molekúl a podporujú činnosť imunitného systému. Mimochodom, dožil sa 93 rokov.

 • Nové postupy pri výrobe vitamínu C umožnili produkovať látku, ktorá sa omnoho viac podobá tej, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí. Lepšie sa vstrebáva, je stabilnejšia, prakticky nemá vedľajšie účinky. Organizmus „nadopovaný“ vitamínom C sa ľahšie regeneruje, lepšie odoláva vírusom a baktériám, rýchlo mobilizuje svoje rezervy.
 • Zistilo sa napríklad, že vitamín C podaný infúziou priamo do žily, zvýši svoju hladinu v bunkách až 500 násobne. Vzápätí sa redukuje – odovzdáva svoje elektróny a vytvára zlúčeninu – peroxid vodíka, ktorá mení vnútorné prostredie bunky. Peroxid sa podieľa napríklad na znížení hladiny histamínu, hlavného protagonistu alergickej reakcie. Pomáha tiež vytvárať zlúčeniny, ktoré sa podobajú glukóze a pritom netvorí produkty, ktoré bunka nedokáže spracovať a pôsobia na ňu toxicky. Preto má výrazne pozitívne účinky na metabolizmus ľudí s poruchou využitia glukózy – cukrovkárov.
 • Praktickí lekári prezentovali svoje skúsenosti pri skrátení liečby najčastejších ochorení, s ktorými pacienti navštevujú ich ambulancie, ak bol intravenózny vitamín C podávaný ako podporná terapia. Pozoruhodné skrátenie liečby a potlačenie sprievodných príznakov zdokumentovali napríklad pri veľmi nepríjemnej a bolestivej infekcii – pásovom opare (herpes zoster). Výrazné skrátenie doby infekcie sa prezentovalo prakticky u všetkých bežných infekčných ochorení.

Využíva sa vitamín C aj pri liečbe onkologických ochorení? 

Vysoké dávky vitamínu C podávané paralelne s chemoterapiou alebo bezprostredne po jej skončení, nesporne skvalitňovali život pacientov. Ustupovalo nutkanie na vracanie, rýchlejšie sa vrátila chuť do jedla, zmenšovali sa úbytky hmotnosti. U všetkých onkologických pacientov vyčerpaných náročnou chemoterapiou a ožarovaním rýchlejšie ustupovala aj únava a pacienti sa skôr vrátili do svojho obvyklého denného režimu.

Infúzne podávanie vitamínu C má preukázateľne výrazný pozitívny efekt aj u žien s opakujúcimi sa gynekologickými zápalmi a mykózami, u pacientov v rekonvalescencii po operáciách, taktiež u toho, kto trpí opakovanými zápalmi (napríklad močových ciest alebo dýchacieho systému). Pomáha tiež alergikom na zmiernenie prejavov alergickej reakcie, ale aj cukrovkárom pri potláčaní kolísania hladín glukózy. Infúzny vitamín C sa odporúča aj pri dlhodobej psychickej záťaži, napríklad riadiacim pracovníkom a manažérom ako prevencia proti následkom dlhodobého stresu.

Osobitnou kategóriou sú športovci. Mnohí z nich, hlavne kulturisti, držia tzv. proteínové diéty, ktoré síce zabezpečia rast sily a objemu svalov, ale určite nestačia pokryť potrebné hladiny vitamínov. Aj keď spravidla užívajú nejaké vitamínové tabletky, pri ich fyzickej záťaži to nestačí a často začnú trpieť únavovým syndrómom, spomalí sa regenerácia. Intravenózne podanie vitamínov ich metabolizmus akoby naštartovalo, zvládajú vyššie tréningové zaťaženie a cvičenie sa u nich prejaví s vyšším efektom. Okrem toho, športovci môžu využiť infúzne podanie vitamínu C v kombinácii s komplexom vitamínov B ako „legálny doping“, ktorý im umožní zrýchlenie metabolizmu v bunkách, akceleráciu naberania svalovej sily, rýchlejšie hojenie mikroporanení v svaloch po námahe a tiež skrátenie doby regenerácie po záťaži.

Kontraindikácie – vysokodávkový vitamín C sa nemôže podať pri týchto ochoreniach:

 • precitlivenosť na kyselinu askorbovú
 • ochorenie obličiek
 • predispozícia na ochorenie obličkových kameňov
 • ochorenia talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia

Podanie infúzie je komfortné a netrvá dlhšie ako 30min. V deň podania infúzie treba dodržať diétne opatrenie  – nejesť jedlá obsahujúce oxoláty: špenát, červená repa, čokoláda či orechy.

Cena podania jednej dávky intravenózneho vysokodávkového C vitamínu ……… 30€

adosadvena_logo_white

kontaktujte nás

  © From ♡ by HOBERTO